Płyty warstwowe w budownictwie — czy warto na nie postawić?

Płyty warstwowe w budownictwie - czy warto na nie postawić

Do niedawna znane jedynie z zabudowy przemysłowej, gdzie wzbudzały duży podziw dzięki swoim właściwościom. Dziś coraz częściej spotykane w zabudowie jednorodzinnej. Mowa oczywiście o płytach warstwowych, które z coraz większą śmiałością wkraczają
w budownictwo mieszkalne.

Czym jest płyta warstwowa?

Płyta warstwowa to nowoczesny kompozytowy materiał budowlany o charakterystycznej budowie, która przypomina kanapkę w przekroju. Jej pierwotne przeznaczenie było przemysłowe, jednak coraz śmielej wykorzystuje się ją w nowoczesnej zabudowie jednorodzinnej. Płyta zbudowana jest tak, że składa się z dwóch warstw zewnętrznych, tak zwanych wykładzin metalowych. W środku znajduje się rdzeń, łączony z zewnętrznymi warstwami. Nadaje on płycie określone właściwości mechaniczne i termoizolacyjne. Rdzeń powinien być wykonany z wysokiej jakości budulca, ponieważ to on tworzy postawę trwałości i wpływa w największym stopniu na właściwości płyt warstwowych.

Wady i zalety płyty warstwowej w budowie domu jednorodzinnego

Przymierzając się do budowy domu, warto przyjrzeć się nowoczesnym rozwiązaniom jak płyta warstwowa. Z ofertami możesz zapoznać się wpisując w wyszukiwarkę google np. balex metal. Jeśli zdecydowaliśmy się na tę opcję, należy pamiętać, że jej użycie nie ogranicza się tylko do ścian zewnętrznych. Często stosuje się ją też do budowy dachu i sufitu, a nawet ścianek działowych. Zdecydowaną przewagą płyty warstwowej nad tradycyjną elewacją jest to, że nie wymaga dodatkowych tynków, możemy ją zmyć po prostu wodą, co jest bardzo wygodną opcją w miejscach narażonych na kurz i pył.

Płyta warstwowa, choć jest materiałem bardzo wszechstronnym, ma swoje wady oraz zalety. Choć w tym przypadku zalety przewyższają ilość wad, to jedną z nich jest ograniczenie pod względem kształtu budynku. Domy budowane z takiego materiały są zazwyczaj proste
i oszczędne jeśli chodzi o bryłę i zdobienia. To, co dla jednych jest wadą, dla innych będzie zdecydowanie zaletą, takie domy idealnie wpisują się w nowoczesne i minimalistyczne trendy. Jedną z najważniejszych zalet płyty warstwowej jest jej przewaga cenowa nad innymi materiałami budowalnymi. Pozwala ona na ekonomiczną budowę domu. Inną zaletą jest czas powstania inwestycji. Taki dom możemy ukończyć w czasie znacznie krótszym niż przy zastosowaniu innych metod.