Podział materiałów na tkaniny i dzianiny będzie wynikać ze sposobu, w jaki fabrykowany jest dany półprodukt. Jak sugeruje nazwa, wszystko zależy od procesu – dziania lub tkania. Od czego powinien zależeć nasz ostateczny wybór?
Tkaniny, które dobrze się noszą
Tkaniny z natury są mało elastyczne, a jednak pięknie podkreślają figurę. Zastosowanie ich bywa bardzo różne, gdyż wytwarzane są na ich bazie nie tylko standardowe elementy odzieży, ale i eleganckie obrusy, pościele oraz mundury. Gdzie najszybciej znajdziemy tkaniny i producent dzianin Łódź to na przykład miasto, jakie w swej historii kojarzone było przede wszystkim z włókiennictwem – nie powinniśmy mieć tam problemu ze z zakupieniem odpowiedniego materiału.
Co z dzianinami? Powstające z nich swetry, skarpety, rękawiczki, T-shirty czy dresy są niezwykle praktyczne i mocno elastyczne. Ten materiał bazuje na jednej nitce kształtowanej w niewielkie oczka, które łączone ze sobą prowadzą do powstania prostopadłych rzędów. Właśnie ten układ gwarantuje im większą elastyczność.
Najpopularniejsze sploty
Wśród tradycyjnych tkanin jesteśmy w stanie zidentyfikować trzy typy splotów: płócienny – przyjmowany w batyście; flaneli i szyfonie, ukośny, który znajdujemy w dżinsach; oraz atłasowy, obecny w satynie.
W przypadku dzianin porządek jest o wiele prostszy, gdyż rozróżnia się jedynie dzianiny rządkowe i kolumienkowe. Pośród tych pierwszych wyliczyć możemy dzianinę swetrową, ściągaczową oraz dżersej, natomiast sploty kolumienkowe występują powszechnie w trykocie czy tiulu.
Oba rodzaje materiałów jesteśmy w stanie też rozróżniać ze względu na typ zastosowanych włókien. W włókiennictwie spotyka się bowiem włókna pochodzące z natury (organiczne), ale i syntetyczne.