Rozwód z orzekaniem o winie — co warto wiedzieć?

adwokat rozwód Łódź

Postępowanie o rozwód z orzeczeniem winy bez wątpienia jest dłuższy niż w przypadku braku rozpatrywania tego, kto spowodował taki stan rzeczy. Ustalenie winy związane jest z koniecznością przeprowadzenia wieloetapowego postępowania dowodowego, co przekłada się na liczbę rozpraw, ilość świadków, a w konsekwencji na długość całego procesu.

Rozwód z orzekaniem o winie — jak wygląda aspekt podziału majątku?

Dopuszczalne jest ujęcie we wniosku o rozwód kwestii podziału majątku wspólnego. Sąd jednak ma możliwość zajęcia się majątkiem małżonków w postępowaniu o rozwód dopiero wtedy, kiedy nie wpłynie to na wydłużenie czasu trwania postępowania.

Warto zauważyć, iż w praktyce do takich sytuacji prawie nie dochodzi, a w przypadku ubiegania się o rozwód z orzeczeniem o winie, niemalże nigdy Sąd nie zajmie się podziałem majątku wspólnego.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby o podział majątku wnieść w momencie prawomocnego zakończenia sprawy o rozwód.

Alimenty w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie

Majątek i alimenty to dość częste przyczyny sporu rozwodzących się małżonków. Wiele osób poszukuje pracy w internecie, co można zauważyć choćby po częstotliwości wpisywania w wyszukiwarkę Google takich fraz jak „adwokat rozwód Łódź” czy „radca prawny podział majątku”.

Tak więc rozwód z orzekaniem winy jedynie jednego z małżonków ma bardzo ważne znaczenie z perspektywy możliwości oczekiwania alimentów przez niewinnego małżonka. Trzeba jednak zaznaczyć, iż nie oddziałuje to jednak w żaden sposób na dochodzenie świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci małżonków.

Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w sytuacji, w której jeden z małżonków jest winny rozpadu związku, współmałżonek może starać się o otrzymanie na swoją rzecz alimentów, nawet w sytuacji, gdy nie pozostaje w niedostatku. Wystarczy, aby jego sytuacja materialna, w związku z rozwodem, uległa znacznemu pogorszeniu.

Trzeba jednak pamiętać, iż nawet w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie jedynie jednego z małżonków, obowiązek alimentacyjny kończy się w momencie, kiedy małżonek uprawniony zawsze nowy związek małżeński.

Czy rozwód z orzeczeniem o winie może mieć szybki przebieg?

Bardzo rzadko zdarza się, aby postępowanie rozwodowe z orzekaniem winy zakończyło się po jednej, czy też dwóch rozprawach. Wyjątki mogą dotyczyć sytuacji, kiedy drugi z małżonków nie zaprzecza oskarżeniom, które doprowadziły do rozkładu pożycia.

Długi czas trwania procesu o rozwód, w sytuacji roztrząsania przez Sąd winy w rozkładzie pozycja jest wynikiem przede wszystkim złożoności tego procesu. Wymaga on przesłuchania dużej liczby świadków, przeważnie dochodzi także do wymiany wielu pism procesowych pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami.