Co warto wiedzieć przed zakupem wanny?

Dobór odpowiednich sprzętów łazienkowych odgrywa niezwykle ważną rolę, gdyż umożliwia komfortowe mycie rąk oraz całego ciała, a także załatwianie potrzeb fizjologicznych. Czy wanny dla niepełnosprawnych i klasyczne modele wybiera się w ten sam sposób?

Na co zwracać uwagę wybierając wannę?

Wanny dla niepełnosprawnych oraz klasyczne modele stanowią jeden z ważniejszych elementów każdej łazienki, ale co ciekawe ich wybór wcale nie jest taki łatwy. Przede wszystkim jest to związane z wieloma zmiennymi parametrami, czyli wymiarem, stylem, materiałem wykorzystanym do produkcji czy stylem. Kiedy każda z wymienionych kwestii została właściwie wybrana i rozpatrzona, możemy mówić o komfortowym braniu kąpieli cieszeniu się jej relaksującym działaniem.

Duże znaczenie odgrywają właściwe wymiary wanny, które w większości przypadków są uwarunkowane gabarytami pomieszczenia. Wanny dla niepełnosprawnych muszą być przede wszystkim dostosowane do potrzeb osób, które będą z nich korzystać. W przypadku ludzi poruszających się o własnym siłach wanna powinna znajdywać się minimum 55 cm od ściany (licząc od dłuższego boku). Największy komfort zapewniają modele oddalone o 100 cm od ściany. Na szczególną uwagę zasługują wanny prostokątne, gdyż można je wykorzystać w mniejszych pomieszczeniach, a dają gwarancję komfortu w trakcie kąpieli. Trzeba wziąć także pod uwagę wzrost domowników, gdyż korzystanie z wanny dla niepełnosprawnych czy klasycznego modelu przez osoby wysokie, wymaga większego sprzętu. Pamiętajmy jednak, że większa wanna wiąże się nie tylko z komfortem, ale jednocześnie podnosi rachunki za wodę.

Pozostałe parametry

Kształt wanny to kolejny czynnik, który wymaga sprawdzenia. Jest on uwarunkowany przede wszystkim układem pomieszczenia oraz wymaganiami domowników. Na szczególną uwagę zasługują modele trójkątne, w których boki mają różną długość. To rozwiązanie pozwalające na komfortowe korzystanie z łazienki i jednocześnie gwarantujące oszczędność miejsca.

A co ze stylem? Sporą popularnością w ciągu ostatnich lat cieszą się wanny retro, które jednak nie sprawdzą się w przypadku osób nieporuszających się o własnych siłach. Jest to związane z wykorzystaniem łuków stanowiących bardzo atrakcyjną ozdobę i nóżek podwyższających wannę i stanowiących pewnego rodzaju przeszkodę dla osób z niepełnosprawnością.

Dobrze dobrany materiał przekłada się na komfort i wytrzymałość. Można wybierać wśród modeli żeliwnych, akrylowych, stalowych, kamiennych, konglomeratowych. Wanny drewniane to interesujące propozycje, które stanowią najnowszy trend w krajach skandynawskich.

Może Ci się również spodoba