Rola oświetlenia w salonie – dlaczego odpowiednia lampa jest tak istotna?

Salon to niezwykle ważne pomieszczenie, gdyż umożliwia relaks oraz gromadzi całą rodzinę w trakcie rozmów, omawiania problemów, grania w gry albo oglądania ulubionych seriali. Jednak, żeby dobrze się w nim czuć, wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jaki żyrandol do salonu sprawdzi się najlepiej?

Oświetlenie w salonie – podziel pokój na strefy

Żyrandol do salonu jest tak samo ważny jak wygodna sofa, funkcjonalny stolik oraz telewizor odpowiednich rozmiarów. W wielu pokojach dziennych jedna część przeznaczona jest również na jadalnię, która wymaga nieco innego oświetlenia. W tym przypadku kilka zwisających lamp warto umieścić ponad stołem – takie zabieg nie tylko nada wnętrzu charakteru, ale przede wszystkim umożliwi komfortowe spożywanie posiłków i cieszenie się towarzystwem rodziny i przyjaciół w trakcie organizowanych spotkań.

Z kolei żyrandol do salonu, który znajduje się w strefie odpoczynku, daje zdecydowanie większe możliwości. Doskonale prezentują się kolorowe abażury, które stanowią mocny akcent w pokoju, ale w przypadku niewielkiej przestrzeni utrzymanej w klasycznym stylu warto zdecydować się na stonowane harmonijne modele.

Jaka barwa światła sprawdzi się w salonie?

Dekorując salon, musisz skupić się również na barwie światła. Właściwy kolor przekłada się nie tylko na funkcjonalność pomieszczenia, ale sprawia, że żyrandol do salonu wygląda korzystniej i spełnia powierzone mu zadania. Najlepiej wybrać żółtą barwę, której przypisuje się relaksujący, uspokajający charakter. Powoduje uczucie senności, dzięki czemu całe ciało zaczyna funkcjonować w innym tempie oraz zwalnia z wysokich obrotów. Nie ułatwiają koncentracji, dlatego jeśli musisz przygotować prezentację czy przemówienie, zajmij się tym w części jadalnej.

Żyrandol do salonu, w którym została umieszczona żarówka o ciepłej barwie (żółta albo delikatnie złota) sprawdza się doskonale, gdyż ułatwia relaks i nadaje wnętrzu niezwykłego charakteru. Z tego względu wybierz barwę mieszczącą się w przedziale od 2700K do 3300K (przypomina promienie słoneczne). Oświetlenie znajdujące się nad stołem w wydzielonej strefie jadalnej również powinno mieć ciepłe, delikatne światło, dzięki któremu każdy posiłek spożywany jest w przyjemnej atmosferze. Kiedy salon zostanie wzbogacony w listwy LED albo oświetlenie punktowe, zyskuje dodatkowe atuty, zmienia się również odczuwany nastrój.

Reasumując, w salonie powinno znaleźć się oświetlenie ogólne (główne) oraz kierunkowe. Żyrandole sprawdzają się do tego zadania znakomicie, warto je uzupełnić lampami kierunkowymi, które przyciągają wzrok  do konkretnych punktów i elementów dekoracyjnych.

Może Ci się również spodoba