Szkoły integracyjne co warto wiedzieć?

Posiadając dziecko z jakimś problemem, bardzo ważne jest, żeby upewnić się, że jego środowisko będzie dla niego odpowiednie. Jednak nawet w wypadku szkół integracyjnych może się to okazać bardzo problematyczne.

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych i inne pomoce – o czym musimy się upewnić, wybierając szkołę?

Choć szkoły mogą się nazywać integracyjnymi, to jednak może się okazać, że nie są one wcale przystosowane do dzieci, które wymagają specjalnej pomocy. Sprawdzając taką szkołę, upewnijmy się, że uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych nie sprawiają żadnych problemów, ponieważ jeśli one sprawiają problem, to raczej niedobrze wróży to szkole. Starajmy się także upewnić co do tego, jakie jedzenie jest w danej placówce serwowane. Dzieci niepełnosprawne (zwłaszcza w bardzo młodym wieku) nie zawsze będą chciały się przyznać do tego, że coś im nie odpowiada. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, żeby odpowiednio zadbać o nasze dziecko, to upewnijmy się także co do samej stołówki. Innym bardzo ważnym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę, jest to, jacy nauczyciele w danej placówce pracują. Najlepiej nie ufać opinią z internetu, a pójść po prostu do rodziców, których dziecko w danej szkole było. Jeśli będziemy mogli się spotkać z osobami, które mają informacje z pierwszej ręki, to na pewno będziemy mogli być spokojni co do kadry. Warto jest też się upewnić, w jaki sposób wyposażona jest pielęgniarka szkolna. Starajmy się zawsze dokładnie poinformować szkołę na temat wszelkich problemów, jakie może mieć nasze dziecko. Jeśli wszystko to już sprawdzimy, to warto, jest jeszcze zobaczyć, jakie gry i zabawy oferuje świetlica w danej szkole, ponieważ nasze dziecko będzie w niej spędzać pewnie nie mało czasu.

Jakie niebezpieczeństwa mogą się wiązać ze szkołą integracyjną?

Niezależnie od tego, czy wszystkie uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych będą działać, a kadra będzie miła, jeśli dziecko nie zasymiluje się ze środowiskiem, to będzie miało poważne problemy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby rodzice cały czas zachęcali swoje dziecko do tego, żeby bawiło się z innymi dziećmi i pomagali mu w tym. Przerażające dla dziecka też może okazać się to, że w klasie znajduje się bardzo dużo osób, przez co warto będzie z nim o tym porozmawiać. Najważniejsze jest to, żeby nie pozostawiać szkole zadania wychowywania dziecka, tylko samemu brać w tym czynny udział i dużo z nim rozmawiać, bo to pomoże mu w życiu.

Może Ci się również spodoba