Jak wygląda rynek pracy w Norwegii?

Polacy coraz częściej decydują się na emigrację w celach zarobkowych. Bardzo popularnym kierunkiem jest wśród naszych rodaków Norwegia. Kraj ten prezentuje się bardzo atrakcyjnie pod wieloma względami – przede wszystkim w aspekcie finansowym. Na co zwrócić uwagę, planując podjęcie pracy w tym kraju?

Praca w Norwegii – zarobki i koszty utrzymania

Jedną z największych motywacji do wyjazdu do Norwegii jest aspekt finansowy. W kraju tym bowiem zarobki są bardzo wysokie, porównując je do pensji, które uzyskać możemy za podobną pracę w naszym kraju. Należy jednak przy tym pamiętać, że również koszty życia w Norwegii są dużo większe niż w Polsce. Największym wydatkiem jest przede wszystkim opłacenie lokum, w którym zatrzymamy się na czas naszej emigracji. Warto poszukać ofert mieszkań z innymi osobami – być może uda nam się nawet zamieszkać z naszymi rodakami, którzy również przyjechali do Norwegii w celach zarobkowych. Z pewnością obniży to nasze koszty życia w tym kraju.

Czy łatwo znaleźć pracę w Norwegii?

Statystyki wskazują, że poziom bezrobocia w Norwegii, w porównaniu do innych krajów w Europie, stoi na bardzo niskim poziomie. Znalezienie pracy w tym kraju, nawet dla obcokrajowców, jest dość łatwym zadaniem. Warto jednak pamiętać, że przydaje się wówczas choć minimalna znajomość języka norweskiego. Nie należy jednak zrażać się, jeśli nie posiadamy takich umiejętności. W Norwegii działają bowiem specjalne agencje pracy, które pośredniczą pomiędzy pracodawcami norweskimi, a potencjalnymi pracownikami z Polski. Pracę możemy znaleźć również na stronach internetowych, jednak pamiętajmy, aby korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł.

Zwrot podatku z Norwegii – o czym warto pamiętać?

Zwrot podatku z Norwegii to temat, o który powinniśmy zatroszczyć się jeszcze przed podjęciem pracy w tym kraju. Pamiętajmy, że osoby, które pracują w Norwegii i otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie, powinny odprowadzać w tym kraju podatek. Można jednak uzyskać zwrot podatku z Norwegii. W tym celu jednak powinniśmy pamiętać o złożeniu odpowiednich dokumentów we właściwych terminach. Podatku w Norwegii nie muszą rozliczać osoby, które pracują w tym kraju dopiero pierwszy rok, a także osoby, które wykonują tam jedynie pracę sezonową. Warto zapoznać się bliżej z tematem zwrotu podatku, ponieważ być może przysługują nam pewne ulgi podatkowe.

Może Ci się również spodoba