Jak dbać o płytki ceramiczne w kuchni?

Płytki ceramiczne są bardzo wdzięcznym materiałem wszędzie tam, gdzie podłoga lub ściany narażone są na częste zabrudzenia, a także na permanentną wilgoć. Dość łatwo jest je bowiem wyczyścić, a także osuszyć. Należy jednak pamiętać, że aby płytki wyglądały dobrze, należy odpowiednio o nie dbać.

Środki czystości do czyszczenia płytek ceramicznych w kuchni

Do mycia kuchennych płytek ceramicznych możemy zastosować różnego rodzaju środki czystości – zarówno te zakupione w sklepie, jak i takie, które wykonać możemy w domu z ogólnie dostępnych produktów. Płytki ceramiczne nie są zbyt wymagające, a więc do ich czyszczenia można użyć uniwersalnego płynu myjącego bądź po prostu płynu do mycia naczyń rozcieńczonego w wodzie. Specjalne środki do mycia płytek ceramicznych również dostępne są na rynku – często są to preparaty ekologiczne, które jednak bywają droższe niż te standardowe, ale będą świetną opcją dla wszystkich tych, którym na sercu leży los naszej planety, której ewidentnie szkodzą mocno żrące środki chemiczne. Ekologiczne produkty czyszczące możemy wyprodukować także na własną rękę w domu. Wystarczy woda, sok z cytryny, soda oczyszczona oraz ocet. Te produkty możemy wykorzystać do stworzenia różnego rodzaju środków – czyszczących i bakteriobójczych. Jeśli posiadamy płytki z połyskiem, warto zadbać o to, aby nie stały się one matowe – z czasem mają do tego tendencję. W celu nabłyszczenia płytek ceramicznych możemy użyć roztworu wody z octem.

Ściereczki kuchenne do mycia płytek ceramicznych w kuchni

Przy czyszczeniu płytek ceramicznych ważne są nie tylko preparaty, ale również to, czym takie płytki czyścimy. Do płytek na ścianach warto zdecydować się na ściereczki kuchenne, jednak pamiętajmy o tym, aby były one wykonane z delikatnego materiału. Dzięki temu nasze płytki zachowają idealny stan przez długi czas. Warto rozważyć ściereczki kuchenne wykonane z mikrofibry – szczególnie sprawdzą się w przypadku płytek z połyskiem, ponieważ nie porysują ich delikatnej powierzchni. Pamiętajmy, aby do sprzątania zawsze używać ciepłej wody, która dobrze radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami. Do mycia płytek podłogowych bardzo przydatny okaże się mop parowy. Dzięki wysokiej temperaturze czyszczenia metoda ta jest niezwykle skuteczna. Fugi natomiast, zarówno na ścianach, jak i na podłodze, idealnie wyczyścimy starą, nieużywaną już szczoteczką do zębów oraz roztworem wody z sodą oczyszczoną, sokiem z cytryny oraz octem. Uważajmy, aby nie porysować przy tym powierzchni naszych płytek.

 

Może Ci się również spodoba