Jak prać dywany? Kilka cennych porad

Dywany odgrywają bardzo ważną rolę w każdym domu czy mieszkaniu. Oprócz tego, że zapewniają przyjemne ciepło, to jednocześnie stanowią bardzo cenny dodatek do pokoju. Jednak po dłuższym używaniu, można zauważyć na nich pojawienie się nieatrakcyjnych plam. Czy płyn do prania dywanów poradzi sobie z tym problemem?

Dywany – niezbędne wyposażenie pokoju

Dywany mają bardzo wiele zadań i spełniają nie tylko rolę funkcjonalną, ale jednocześnie umożliwiają wykończenie przestrzeni. Jednak prezentują się bardzo dobrze tylko w sytuacji, kiedy są czyste. Na płyn do prania dywanów przyjdzie czasu nieco później, jednak aby uchronić się przed brudem, należy minimum dwa razy w tygodniu odkurzać je przy pomocy szczotki specjalnie przeznaczonej do dywanów. Nie niszczy włókien i jednocześnie sprawnie wchłania brud, kurz i inne pozostałości, które sprawiają, że dywan nie wygląda atrakcyjnie i jednocześnie staje się mniej funkcjonalny. Pranie dywanu powinno odbywać się raz w roku. Jednak modele o jasnych kolorach, na których widać wszystkie zabrudzenia, powinny być czyszczone dwa razy w roku. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących prania dywanu. Mokra metoda czyszczenia musi zostać zakończona całkowitym wyschnięciem, w innym przypadku można spodziewać się przykrego zapachu (czas nie powinien przekraczać 24 godzin). Tylko w takiej sytuacji można uniknąć wytworzenia się pleśni bądź uszkodzenia podłogi, która będzie narażona na wpływ wilgoci.

Jak najlepiej wyczyścić dywan?

Płyn do prania dywanów nie zawsze okaże się wystarczającym rozwiązaniem, dlatego warto wziąć pod uwagę inne metody, które powinny przynieść dobre rezultaty. Domowe sposoby przynoszą bardzo dobre efekty, a przy tym są całkowicie ekologiczne, dlatego je również warto wziąć pod uwagę. Przed rozpoczęciem sprzątania należy na samym początku odkurzyć dywan. W dalszej kolejności trzeba użyć gąbki zamoczonej w przygotowanym roztworze składającym się z 1 kubka amoniaku oraz 2 litrów ciepłej wody. Taki sposób sprawdzi się w trakcie usuwania plam. W dalszej kolejności warto rozważyć zastosowanie octu, który znany jest również jako świetna metoda na pozbywanie się najtrudniejszych zabrudzeń i plam. Kiedy plamy są jeszcze świeże, warto zastosować roztwór wykonany z 2 łyżeczek soli, którą rozpuszcza się w połowie szklanki octu. Jeśli plamy powstały jakiś czas temu, należy przygotować pastę, na którą składa się 1 łyżka octu oraz 1 łyżka skrobi kukurydzianek. Efekty pojawiają się bardzo szybko.

Może Ci się również spodoba