Alimenty na dorosłe dziecko – jak je uchylić?

Kiedy związek małżeński rozpada się, jeden z członków rodziny (z reguły ojciec) ma obowiązek płacenia alimentów na rzecz dziecka/dzieci. Jednak wiele osób nie wie, kiedy można zakończyć przesyłanie pieniędzy. Czy uzyskanie pełnoletniości przez dziecko oznacza koniec wsparcia finansowego, a może należy brać pod uwagę inne przesłanki?

Jak wygląda sprawa płacenia alimentów dzieciom?

Alimenty przysługują się dzieciom, które nie wychowują się razem z mamą i tatą. To wsparcie finansowe, które ułatwia zakup jedzenia, ubrań, opłacenie nauki i innych potrzebnych rzeczy. Alimenty mają też służyć rozrywce, a więc wyjazdom integracyjnym, chodzeniu na ulubione zajęcia pozalekcyjne czy podnoszeniu umiejętności. Płaci się je tak długo, aż dziecko kontynuuje naukę, co może wyprowadzić z błędu wiele osób, które sądzą, że obowiązek alimentacyjny kończy się wraz z upłynięciem 18 roku życia. Jeśli pragniemy podeprzeć się przepisami, które informują o możliwości zrezygnowania z płacenia na utrzymanie dziecka, nie znajdziemy odpowiedzi. Kodeks rodzinny oraz opiekuńczy nie informują, kiedy obowiązek się kończy, dlatego wiele spraw trafia do sądów. Jedna ze stron nie chce dłużej płacić, a druga wymaga pieniędzy i jeśli ma ku temu właściwe przesłanki – spotka się z pozytywną odpowiedzią. W takich sprawach niezbędna jest pomoc, jaką oferuje prawnik Łódź to miasto, gdzie młodzi ludzie często od razu po ukończeniu liceum czy technikum udają się na studia, czyli kontynuują naukę. To jedna z podstawowych przesłanek, która wpływa na ciągłość w otrzymywaniu wsparcia finansowego ze strony obu rodziców. Ustawodawca pragnie zmienić obowiązujące przepisy i nałożyć obowiązek alimentacyjny do ukończenia 25 roku życia przez dziecko.

Kiedy pełnoletniemu dziecku przysługują się alimenty?

W sytuacji, kiedy dziecko, na które zarządzono alimenty pragnie się uczyć i po zakończonej edukacji w liceum, wybiera się na studia, przysługują mu alimenty. Nie mogą wchodzić w rachubę żadne przerwy w nauce, gdyż w omawianej sytuacji młody człowiek dobrowolnie wydłuża w czasie swoją edukację. Oprócz tego podjęta nauka musi przebiegać bez większych problemów. Negatywne oceny, brak obecności na zajęciach, powtórki egzaminów oraz kolejnych semestrów może spowodować zakończenie płacenia alimentów. Nie należy również regularnie zmieniać kierunków, gdyż takie działania zostaną uznane przez sąd jako nieszczere i ściągną obowiązek alimentacyjny. Pieniądze powinny być płacone na dziecko, kiedy nauka jest efektywna i istnieje spora szansa na ukończenie jej w planowanym terminie. W omawianej sytuacji poprawia się wykształcenie młodego człowieka, młody człowiek zyskuje dodatkowe kwalifikacje oraz zwiększa się szansa zdobycia dobrze płatnej pracy.

Zachowanie dziecka to kolejny ważny element, który wpływa na kontynuację bądź przerwanie płacenia alimentów. Wymaga się od niego przede wszystkim szacunku oraz respektowania zdania rodziców odnośnie dalszego życia. Brak samodzielności finansowej sprawia, że konieczne jest utrzymywanie właściwych relacji z mamą i tatą oraz odpowiednie zachowanie. W przeciwnym wypadku można się pożegnać z pieniędzmi.

Warto jeszcze pokrótce wspomnieć o obowiązku podjęcia pracy. Kiedy dziecko jest już w posiadaniu właściwego wykształcenia bądź kwalifikacji, jest zobowiązane do rozpoczęcia pracy zarobkowej, która ułatwi mu rozpoczęcie dorosłego życia. W takiej sytuacji rodzice nie muszą wspierać finansowo swojej pociechy, chociaż jeśli wyrażą taką chęć – nie jest to zabronione.

Omawiane przykłady i rozwiązania są jednak wzorcowe i jednocześnie przykładowe, gdyż każda sytuacja, która trafia do sądu jest inna. W związku z tym ustawodawca zaznaczył, że w przypadku nietypowych okoliczności werdykt sądu i rozstrzygnięcie sprawy o alimenty, może być całkiem inne. W każdym przypadku konieczne jest skierowanie pozwu do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Taki dokument nadzy wzbogacić o akt urodzenia dziecka oraz wyrok stwierdzający obowiązek płacenia alimentów.

Może Ci się również spodoba