Jak oświetlić ogród i taras?

W sezonie wiosenno- zimowym dużo czasu spędzamy na tarasie i w ogrodzie. Aby najlepiej wykorzystać potencjał tarasu, warto go zadaszyć i oświetlić, a dzięki temu można spędzać tam czas nawet po zmroku. Odpowiednio oświetlony ogród nie tylko staje się bardziej funkcjonalny po zmroku, ale także tworzy nastrój.

Oświetlenia tarasu i ogrodu- dlaczego jest takie ważne?

Taras i ogród w sezonie wiosenno- letnim bardzo często jest przedłużeniem salonu, dlatego te miejsca powinny być zaprojektowane w taki sposób, by tworzyły przyjemną, relaksującą przestrzeń, a jednocześnie były funkcjonalne. Aby zapewnić jak najlepszą funkcjonalność tarasu i ogrodu, warto postawić na zadaszenie tarasu, jeśli go jeszcze nie ma oraz dobre oświetlenie tarasu i ogrodu. Podstawą idealnego oświetlenia tarasu jest przede wszystkim dopasowanie rodzaju oświetlenia do aranżacji tarasu.

W przypadku zadaszonego tarasu dobrze sprawdzi się oświetlenie kinkietowe. Chcąc wyznaczyć centrum aranżacji tarasu, wokół którego toczy się życie towarzyskie, możemy zawiesić nad stołem piękną lampę przeznaczoną do montażu na zewnątrz. Coraz popularniejsze stają się oprawy wpuszczane np. w schodki tarasu. Celem maksymalnego podniesienia funkcjonalności tego miejsca, zadbajmy właśnie o oświetlenie schodów, by ginące w mroku stopnie nie były zagrożeniem. Największą popularnością w kwestii oświetlenia w aranżacji tarasu cieszą się kostki tarasowe oświetlające jednocześnie strefy góra-dół. Równie dobrze możemy zdecydować się na lampy podłogowe przeznaczone właśnie do oświetlania przestrzeni na zewnątrz.

Oświetlenie tarasu i ogrodu w celu zapewnienia bezpieczeństwa i nie tylko.

Obecność światła wpływa nie tylko na zapewnienie odpowiedniej widoczność osobom, z którymi przebywamy poza domem, ale również na ich poczucie bezpieczeństwa – wyraźnie wydobyta z mroku droga prowadząca do wnętrza budynku uniemożliwi ewentualne potknięcie się o pozostawione przez dzieci zabawki. Poza tym dzięki oświetleniu ogrodu, a szczególnie alejek można bez obaw po nim spacerować, nie zważając na ciemności. Do oświetlenia alejek ogrodowych najlepiej sprawdzą się lampy LED- owe z czujnikiem ruchu.

Poza oświetleniem głównym na taras i do ogrodu możemy zaplanować także kilka punktów oświetlenia dekoracyjnego. Możemy zdecydować się np. na minimalistyczne lampki solarne, które mają postać niewysokich słupków. Mały panel solarny podczas dnia będzie absorbował promienie słoneczne i dzięki temu nocą lampki będą świecić światłem o dość niedużym zasięgu i sile. Warto jednak wspomnieć, że te wbija się w ziemię, zatem na tarasie można ich użyć, jedynie wbijając je w duże donice z kwiatami.

Zadaszenie tarasu i oświetlenie- co trzeba wiedzieć?

Z pozoru założenie lamp na tarasie może wydać się rzeczą prostą i nieskomplikowaną. Trzeba jednak pamiętać, że nawet gdy tara jest zadaszony, nie wystarczą zwykłe lampy, czy kinkiety stosowane zwykle we wnętrzach. Trzeba wybierać wyłącznie lampy dedykowane na zewnątrz. Na tarasie sprawdzą się lampy aluminiowe, żeliwne lub stalowe. Poza tym oświetlenie zewnętrzne powinno cechować się najwyższą klasą ochrony przeciwporażeniowej. Ważny jest także dwucyfrowy współczynnik IP, dotyczący stopnia szczelności. Lampy zewnętrzne tarasowe powinny mieć współczynnik co najmniej IP 44, poświadczający odporność lampy zarówno na wilgoć, jak i kurz czy pył.

Zadaszenie tarasu pozwala na zamontowanie różnego rodzaju oświetlenia, które stanie się również jego dekoracją. Na rynku dostępne są klasyczne kinkiety zewnętrzne i stojące lampy ogrodowe, ale i nowoczesne oświetlenie ledowe, dekoracyjne girlandy, oszczędne lampy solarne, a nawet podświetlane donice. Moda na oświetlenie tarasu girlandami tzw. cotton balls, nadal trwa, ponieważ nadaje niezwykły klimat. Dzięki zadaszeniu mamy pewność, że całe wyposażenie tarasu, m.in. oświetlenie, nie ulegnie zniszczeniu w czasie silnego wiatru, deszczu, czy opadów śniegu.

Może Ci się również spodoba