Jak mieszkać za granicą i czerpać z tego satysfakcję?

Wybierając się na dłużej do Niemiec lub do innego kraju, warto się do tego dobrze przygotować. Polacy często wyjeżdżają po to, by zarobić jak najwięcej pieniędzy i odłożyć je po to, by godnie żyć u siebie w kraju. Rzeczywistość pokazuje jednak, że życie za granicą wymaga więcej zaangażowania.

Znajomość języka to podstawa.

Wielu Polaków myśli, że nie musi uczyć się języka obcego, jeśli w danym kraju ma pomoc opiekuna lub kogoś znajomego, kto załatwi wszystkie formalności. Jednak bez znajomości języka wręcz niemożliwe jest znalezienie pracy na własną rękę, zatem zmiana pracy nie wchodziłaby w rachubę. Dopiero gdy język obcy jest opanowany, przynajmniej na podstawowym poziomie, można poczuć się pewnie za granicą. Emigranci, którzy nie uczą się języka, pracują i otaczają się jedynie Polakami, właściwie hamują swój własny rozwój osobisty i zawodowy. Nie chodzi tylko o znalezienie lepszej pracy za granicą, ale również w Polsce- po powrocie do kraju biegła znajomość języka otwiera nowe, ciekawe możliwości na rynku pracy. Można uczyć się języka samodzielnie, wykorzystując książki, płyty i kursy internetowe, wiele z nich jest dostępnych za darmo.

Zastanów się jaką pracę chcesz znaleźć.

Wielu Polaków wyjeżdża np. do Niemiec do pracy za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Nie jest to zły wybór, lecz najlepiej udać się do sprawdzonej, dużej firmy, cieszącej się dobrymi opiniami. Trzeba także przygotować się na to, że warunki mieszkaniowe, które są oferowane przez agencje, nie zawsze będą zadowalające. Dlatego trzeba być przygotowanym na to, że pierwsza praca za granicą nie będzie tą jedyną, wymarzoną, lecz jedynie nowym początkiem życia za granicą. Bez znajomości języka znalezienie nowej pracy będzie niezwykle trudne.

Nie warto obcować jedynie z Polakami za granicą.

Jak wszystko w życiu ma swoje zalety i wady, mieszkanie na obczyźnie również. To, czy życie będzie udane, zależy nie tylko od nas samych. Nie warto unikać za wszelką cenę swoich rodaków, ponieważ można spotkać zarówno takich Polaków za granicą, od których lepiej trzymać się jak najdalej, a także tych, którym można zaufać. Dlatego mieszkając za granicą, lepiej nie otaczać się jedynie Polakami, tylko być otwartym również na nowe znajomości. Dzięki temu można dużo szybciej opanować język oraz poczuć się w obcym kraju tak, jak w domu. Mając satysfakcjonującą pracę, rodzinę, znajomych, aby mieć poczucie stabilizacji można pomyśleć o własnym mieszkaniu lub domu. Mając stałe zatrudnienie, można postarać się za granicą o kredyt hipoteczny.

Jak uzyskać kredyt w Niemczech lub innym kraju?

W Niemczech, czyli w kraju, do którego Polacy wyjeżdżają najczęściej, ze względu na dobre zarobki i warunki życiowe, Polak może ubiegać się o kredyt hipoteczny. Kredyt w Niemczech może dostać osoba, która ma stałe zatrudnienie lub działalność gospodarczą oraz stały meldunek. Są to podstawowe warunki, które muszą być spełnione, by rozpocząć ubiegać się o kredyt. Jak każda pożyczka, kredyt w Niemczech ma swoje wady i zalety. Z pewnością zaletą są atrakcyjne warunki, jakim jest np. niskie oprocentowanie. Natomiast wadą są dość długo trwające i złożone procedury. Wysokie wymagania i złożone procedury są utrudnieniem nie tylko przy uzyskaniu kredytu hipotecznego- kredyt gotówkowy również mogą uzyskać jedynie osoby zatrudnione, zameldowane w Niemczech oraz wykazujące pozytywną historię kredytową w biurze informacji kredytowej tzw. SCHUFA. Są również dostępne pożyczki tzw. chwilówki, jednak są udzielane w niskich kwotach, a wyższym oprocentowaniu. Podsumowując, życie w Niemczech, czy innym kraju za granicą może być satysfakcjonujące, jeżeli mamy ustalony plan kariery, uczymy się języka oraz jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia na obczyźnie.

Może Ci się również spodoba