Jak przełamać strach przed jazdą samochodem?

Zrobienie prawa jazdy to dopiero pierwszy krok w karierze kierowcy. Tak naprawdę, prawdziwe wyzwania zaczynają się wtedy, kiedy nie towarzyszy nam instruktor i jesteśmy skazani na samodzielne radzenie sobie w ruchu ulicznym. Co pomoże nam przełamać ten stres?

Wybieraj prostsze trasy

a początku, kiedy dopiero oswajamy się ze świadomością samodzielnej jazdy, starajmy się wybierać prostsze trasy. Być może skomplikowane skrzyżowanie, którego tak się boimy można ominąć i pojechać inną, nawet jeśli nieco dłuższą trasą. Pamiętajmy, że każda pokonana trasa to dodatkowe doświadczenie. Z czasem oswoimy nasz samochód na tyle, że będziemy wiedzieli kiedy, i na ile możemy sobie pozwolić, a skomplikowane drogi przestaną być problemem.

Nie da się nabrać wprawy w jeździe samochodem inaczej, niż ćwicząc jazdę. Dlatego zabierzmy do auta naszą ulubioną muzykę i wyposażmy się w pozytywne nastawienie do otaczającego nas świata.

Działaj rozważnie

Brawura nie jest dobrym doradcą kierowcy, a droga to nie miejsce na popisywanie się. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że zdążymy wykonać manewr wyprzedzania albo włączyć się do ruchu przed nadjeżdżającym pojazdem, po prostu zaczekajmy. Samochody stojące za nami również zaczekają, a ta minuta czy dwie opóźnienia może uratować komuś życie.

Zawsze starajmy się sygnalizować nasz zamiar wyraźnie i z wyprzedzeniem. Tak naprawdę, każdy kierowca chce po prostu dojechać do zaplanowanego miejsca i jeżeli będziemy sygnalizowali manewry, to w większości przypadków nie będziemy mieli problemów ze zmianą pasa lub włączeniem się do ruchu. Kiedy zgaśnie nam silnik, nie musimy się od razu stresować. Po prostu cierpliwie włączmy go jeszcze raz, ruszajmy dalej i nie zastanawiajmy się, czy ktoś miał nam to za złe.

Używane samochody z gwarancją – Czy to dobre rozwiązanie

Kiedy decydujemy się na pierwsze – najczęściej używane – auto, powinniśmy mieć świadomość, że nie unikniemy błędów w toku jego eksploatacji. Zużyte sprzęgło czy skrzynia biegów to tylko niektóre z popularnych problemów początkujących kierowców. Dlatego,aby uniknąć już na początku dużych wydatków, warto rozejrzeć się za firmami, które oferują sprzedaż gwarancji do aut używanych.

Oferty początkowo dostępne jedynie dla przedsiębiorców, dziś stały się popularne także wśród konsumentów. Przyjmując na siebie obowiązki gwaranta, firma bada szczegółowo historię naszego samochodu (takie dane, jak przebieg, rocznik, historię napraw i serwisowanie w ASO), a następnie oferuje gwarancję na wybrane przez nas moduły i części. Pamiętajmy więc, że awaria pierwszego samochodu wcale nie musi jeszcze oznaczać bolesnych konsekwencji finansowych.

Może Ci się również spodoba