Co ma wpływ na wartość samochodu używanego? – poradnik sprzedającego

Sprzedaż używanego samochodu to poważne przedsięwzięcie i powinno się do niej podejść z pełną uwagą. Naturalnie każdemu zależy, aby oddać samochód za jak największą cenę. Istnieje wiele drobnych szczegółów, które mogą sprawić, że potencjalni kupcy będą bardziej chętni na większy wydatek. Czasami wystarczy niewielki nakład pracy, aby potencjalnie zwiększyć wartość sprzedawanego auta. Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz sprzedaż swojego lub czyjegoś auta, konieczne zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem.

Auta z gwarancją i jak je najlepiej sprzedać

Podstawowym czynnikiem wpływającym na obniżenie wartości samochodu są posiadane przez niego usterki. Chodzi tu zarówno o kwestie mechaniczne, czyli silnik i resztę wnętrza pojazdu, ale także estetykę, a więc wszelkie wgniecenia w karoserii i nadtłuczone szyby. Jeśli masz auta z gwarancją, to wszystko może być prostsze, bo wówczas część kosztów naprawy może przejąć na siebie ubezpieczyciel. Jeśli jednak nie masz gwarancji to pozbycie się tych wad jest zwykle dużym kosztem. W takim wypadku musisz zastanowić się, czy zainwestowanie w pozbycie się wady będzie w ogóle opłacalne. Jeśli stwierdzisz że nie, to najlepsze co możesz z tym zrobić to odpowiednio wcześnie powiadomić potencjalnego nabywcę o takiej usterce, aby był na nią gotowy i nie poczuł się nagle oszukany, jeśli usłyszy o niej za późno.

Drobne czynności zwiększające szansę na sprzedaż

Istnieje również wiele innych drobnych czynników, które mogą zachęcić lub zniechęcić przyszłego kierowcę do wydania pieniędzy. Zwykle nie wymagają od ciebie zbyt wielkiego nakładu własnych środków. Najprostsze co możesz zrobić to po prostu samochód umyć. To bardzo prosty trik psychologiczny, ale czysty samochód zwyczajnie wydaje się innym ludziom piękniejszy i sprawniejszy. Podstawowe środki czystości i odrobina czasu wystarczą, aby skutecznie zwiększyć potencjalną wartość samochodu. Postaraj się to jednak zrobić odpowiednie wcześnie. Jeśli klient dostrzeże jeszcze świeże ślady mycia na samochodzie, może to wzbudzić jego podejrzliwość.

Oprócz mycia karoserii i podwozia, poświęć nieco czasu na wnętrze samochodu, ponieważ to po nim można się zorientować o zużyciu pojazdu. Podstawa to oczywiście odkurzenie wszystkich powierzchni. Warto jednak rozważyć wypranie wszystkich tapicerek. Jeśli są bardzo uszkodzone pomyśl o ich wymianie. To samo tyczy się również dywaników, wycieraczek oraz drążka do wymiany biegów.

Jeśli sprzedajesz auta z gwarancją na pewno przekonasz swojego klienta wspominając o tym fakcie. Wielu kierowców nie jest świadomych tego, że obecnie wiele firm oferuje możliwość zakupu gwarancji na używany samochód kupiony od osoby prywatnej. Auta z gwarancją to ostatnio coraz popularniejszy temat.

Może Ci się również spodoba