Jak poradzić sobie ze stresem?

Krótkotrwały działa motywująco, jednak jeśli trwa zbyt długo, wyniszcza psychikę i organizm. Mowa o stresie, który choć kojarzy się negatywnie, towarzyszy nam od zawsze. Stres pomaga zebrać całą siłę fizyczną i intelektualną do wykonania zadania. Czasem jednak paraliżuje. Jak sobie z tym radzić?

Długotrwały destrukcyjny stres prowadzi do nerwicy, stanów lękowych, obniżenia odporności, nadmiernej potliwości, bólów i zawrotów głowy. U kobiet może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych. Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować skutki długotrwałego stresu.

Oto kilka prostych rad jak poradzić sobie ze stresem

  • Aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin – hormonów szczęścia, a obniżą poziom kortyzolu – hormonu stresu. Adaptacja organizmu do wysiłku fizycznego trenuje również reakcje na stres. Wystarczy 30 minut treningu dziennie.
  • Wysypiaj się. Nie jest żadnym odkryciem fakt, iż człowiek wyspany jest mniej zestresowany. Mężczyźni powinni spać około 7 godzin, kobiety godzinę dłużej.
  • Nie dopuszczaj do odwodnienia. Zbyt mała ilość wody w organizmie i zaburzenia elektrolitowe zmniejszają możliwości fizyczne i intelektualne.
  • Jedz zdrowo. Zbyt duża ilość węglowodanów spożyta rano podnosi już wysoki poziom kortyzolu, a w późniejszych godzinach powoduje ospałość. Więc na śniadanie zjedz jajecznicę na boczku, a owsiankę zostaw na kolację.
  • Zastosuj ćwiczenia antystresowe np. licz od 10 w tył, dotykaj kolejno kciukiem opuszków palców tej samej ręki, przypomnij sobie jakąś śmieszną sytuację. Na każdego działa inne ćwiczenie a w Internecie jest ich mnóstwo.
  • Zafunduj sobie relaks od czasu do czasu. Masaż, dłuższa kąpiel czy chociażby spacer. Niech to będzie coś, co sprawia Ci przyjemność i pozwala wziąć kilka głębszych oddechów. Miło jest cały, pracowity tydzień zakończyć czymś przyjemnym.
  • Przygotuj się do ważnej rozmowy, spotkania czy egzaminu. Żadna technika nie pomoże, jeżeli nie będziesz czuć, że masz szansę sprostać zadaniu. Niestety w sukces trzeba włożyć trochę pracy.
  • Zadbaj o swój wygląd. Szczególnie kobiety, które mają świadomość, że wyglądają dobrze, łatwiej radzą sobie ze stresem.

Jeżeli mimo zastosowania się do wskazówek stres nadal działa paraliżująco, powoduje kłopoty ze zdrowiem, należy zasięgnąć porady specjalisty jak poradzić sobie ze stresem.

 

Może Ci się również spodoba