Detektor CO2 a wentylacja. O jedno i drugie należy zadbać na hali produkcyjnej

Co jakiś czas w mediach pojawiają się alarmujące wzmianki o zbiorowych zasłabnięciach pracowników wewnątrz hal produkcyjnych. Zdarza się tak zawsze, kiedy spotkają się dwa czynniki: zły stan wentylacji oraz nadprodukcja dwutlenku węgla.

Nie tylko w przypadku CO2 – wadliwa wentylacja zawsze sprzyja niebezpiecznym stężeniom gazów

Co do tej drugiej okoliczności, powszechnie znane są branże, w których detektor CO2 zawsze będzie miał wiele roboty. Zazwyczaj występowanie dwutlenku węgla wiąże się z przetwórstwem owocowo-warzywnym lub produkcją alkoholu w browarach lub gorzelniach. Wszędzie tam zachodzą procesy biochemiczne, przy których możemy spodziewać się wzmożonej produkcji tego gazu, dlatego pod rygorem zamknięcia zakładu powinno się przeprowadzać kontrolę wentylacji. Obowiązek utrzymywania jej sprawności spoczywa na zarządcy lub właściciela każdego budynku, nie tylko hali produkcyjnej z podwyższonym ryzykiem wystąpienia CO2. Przy różnych rodzajach produkcji wytwarzają się specyficzne gazy, na przykład metan czy chlorowodór, zdarza się również, że wpół otwartej hali mogą pracować spalinowe wózki widłowe. Właściwa wentylacja i detektor CO2 to niezbędne czynnik bezpieczeństwa.

Detektor CO2 pozwoli także na kontrolę układu wentylacyjnego

W ten sposób dochodzimy do pierwszego elementu układanki. Bywa z tym różnie –  czyszczenie kanałów wentylacyjnych zgodne z normami obowiązującymi w całej Europie nie zawsze odbywa się dbałością o zdrowie pracowników.  Przy zanieczyszczonych i niedrożnych przewodach stężenie zagrażającej życiu substancji może przekroczyć dopuszczalnej normy. Nie zawsze jest to rezultat świadomego zaniedbania, dlatego warto włączyć sygnalizator, który poinformuje, że już najwyższy czas na kompleksowy przegląd systemów wentylacyjnych. Jest nim detektor CO2, który stacjonarnie można zamontować w różnych punktach hali produkcyjnej, co dodatkowo będzie wskazówką, gdzie dwutlenku węgla zbiera się najwięcej. Stanowisko kontroli detekcji powinno zostać wyposażone w monitor i komputer, który na bieżąco wyświetli wszystkie niezbędne pomiary, by zarządzający halą mógł w każdej chwili zareagować na niebezpieczne sytuacje.

Może Ci się również spodoba