Konstrukcja stalowa dachu – co warto o niej wiedzieć?

Więźba dachowa może być wykonana zarówno z drewna, jak i ze stali. W ostatnich latach często jest wykorzystywany zwłaszcza ten drugi materiał, przede wszystkim do budowy dachów budynków gospodarczych, wiat, garaży czy hal produkcyjnych. Ma on wiele zalet, a do najważniejszych można zaliczyć dużą wytrzymałość i długowieczność, a także możliwość montażu poszczególnych elementów od razu po przywiezieniu na plac budowy. Jak zatem prawidłowo wykonać tego typu konstrukcję?

Konstrukcja stalowa dachu – kiedy należy ją wykonać?

Konstrukcje dachów z stali to dobre rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na zminimalizowaniu kosztów danej inwestycji budowlanej. Ponadto użycie tego materiału znacznie skraca czas potrzebny na pokrycie dachem określonego budynku. Warto podkreślić, że zastosowanie więźby stalowej zagwarantuje również optymalne zabezpieczenie się przed działaniem niekorzystnych czynników, takich jak choćby wilgoć. Konstrukcja stalowa dachu ma jeszcze jedną kluczową zaletę – idealnie sprawdzi się wtedy, gdy będziemy chcieli przekształcić dach z płaskiego na skośny, ponieważ nie stanowi zbyt dużego obciążenia zarówno dla ścian obiektu, jak i jego stropów.

Jak powinien wyglądać montaż konstrukcji dachu ze stali?

Jeśli chcemy pokryć jakiś budynek więźbą ze stali, powinniśmy już w fazie projektu zamówić elementy tej konstrukcji u wybranego producenta, najlepiej takiego, który się w tym specjalizuje i ma duże doświadczenie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że konstrukcja stalowa dachu przetrwa całe lata, a jej elementy będą idealnie ze sobą spasowane. Do jej wykonania zatrudnijmy specjalistów spawaczy, którzy połączą poszczególne elementy nitami oraz innymi spoiwami stałymi. Najlepszym wyborem w sytuacji, gdy chcemy stworzyć dach skośny w domu jednorodzinnym, jest konstrukcja stalowa dachu o układzie krokwiowo-jętkowym, w którym krokwie są połączone z belkami stropu. Wystarczy ją ocieplić wełną mineralną, aby zapewnić budynkowi właściwy komfort termiczny. Można również użyć do tego celu innych specjalistycznych materiałów izolacyjnych.

Może Ci się również spodoba