Na co zwracać uwagę dobierając wózek inwalidzki?

Duża gama wózków inwalidzkich sprawia, że ich zakup nie jest tak łatwy, jak mogłoby się zdawać. Działa na to również kwestia tego, że osoby, które z kalectwem walczą niespodziewanie, w wyniku stłuczki lub jakiegoś zaburzenia zdrowotnego, mają trudności z używaniem wózka inwalidzkiego. Jak go dobierać?

Nieistotnie czy w grę wchodzą wózki inwalidzkie elektryczne, lub też zwyczajne, osoba, jaka będzie czerpać korzyści z danego typu, musi być przekonana do idei jego stosowania. Ci, którzy od zawsze walczą z niepełnosprawnością, są przyzwyczajeni do takiego sposobu przesuwania się, jednakże niespodziewana rewolucja w życiu sprowokowana wypadkiem bądź postępującym zwyrodnieniem, to już wielki przełom. Perspektywa poruszania się na wózku inwalidzkim jest trudna do pojęcia. Funkcją najbliższych, ale również lekarzy, jest porada w tym zakresie i uzmysłowienie, że chociażby nowoczesne i niesamowicie komfortowe wózki inwalidzkie elektryczne, zaczynają być otworem na świat osób niepełnosprawnych. Dobór powinien być zatem przemyślany i dokonywany powoli, nie nierozmyślnie.

Główne fakty

Wózek inwalidzki elektryczny ma wspomagać codzienne działanie. Jego funkcją jest pomoc w uniezależnianiu się, uzyskiwaniu znaczniejszej swobody przemieszczania, nie tylko wśród domowych terytoriów. Co więcej, wszystkie wózki inwalidzkie elektryczne bądź zwykłe muszą być odpowiednie szczególnie do rozmiarów ich użytkownika.

Nazbyt duże siedzenia nie zapewniają komfortu, a kupno tych za niedużych jest przypieczętowane zazwyczaj pojawianiem się odleżyn. Następnie liczy się oparcie, które nie powinno być nadto okazałe, bo przysporzy kłopoty w zawiadywaniu pojazdem. Baczenie trzeba nastawiać na wszelkie usprawnienia i detale specjalne, jak możliwość regulacji zagłówka, pozycji podnóżka bądź podłokietników, zaopatrzenie w poduchę przeciw odparzeniom, koła odpinane na szybkozłączkach.

Indywidualne przystosowanie pojazdu wspomaga komfort eksploatowania, ale również ofiarowuje poczucie większej wygody przemieszczania się, zezwalając na dopasowanie się do nowej sytuacji życiowej znacznie lepiej.

 

Może Ci się również spodoba