Zjawiskowe murale – co jest w nich niezwykłego?

Znacznej większości z nas zdarzyło się choć raz zatrzymać przy fascynującej ścianie budynku pokrytej różnobarwną farbą. Rozłożyste dzieła sztuki oszałamiają oraz mogą doprawdy bardzo pozytywnie zaskoczyć są lokalizacją. W wielu centrach miast bez wątpienia jest ich coraz więcej – dosłownie każdego dnia oczarowują swoich sąsiadów i przyciągają głodnych ciekawostek zwiedzających.

Przestrzeń publiczna kocha rozmaitość i wszystko to, co ma szansę dołożyć się do jej upiększenia. Zdarza się, że wystarczy stosunkowo odrobina, żeby konkretne miejsce, które przez dłuższy czas pozostawało jednakowe, przemieniło się w coś atrakcyjnego. Tajemnicą powodzenia takich realizacji jest ich nieprzypadkowe umiejscowienie, doskonale zaplanowana kompozycja oraz element zaskoczenia. Tego typu efektem olśniewają nas właśnie murale Łódź to przykład miasta, które potrzebowało ich do ubarwienia swoich krajobrazów. Miasto dla wielu turystów nieatrakcyjne wabi obecnie utalentowanych artystów z całego świata. Oni z kolei, zostawiając po sobie wartościowe pamiątki w formie estetycznych naściennych grafik, skutecznie wabią kolejnych turystów.

Tym, co w słynnych muralach niezwykłe, jest bez wątpienia ich format, oryginalność oraz niepowtarzalność. Każdy jest unikatowy i został zaprojektowany z myślą o charakterze konkretnego miejsca. Paleta stylów, lokalizacji i kontekstu sprawia, że każda ulica może na nowo stać się dzięki nim atrakcyjna. Każde tego rodzaju dzieło jest niestety wrażliwe na większość czynników zewnętrznych, takich jak m.in. silne nasłonecznienie czy planowane konserwacje budynków. Tym bardziej powinniśmy je cenić, ciesząc oczy każdą chwilą ich obecności w naszym otoczeniu.

Może Ci się również spodoba