Uwaga na ciśnienie w oponach

Najprawdopodobniej wiele razy przekazywano nam informację o tym jak niezwykle ważne jest to, żeby dość często mierzyć ciśnienie w oponach swojego wozu. Jednak, spora ilość kierowców samochodów ma do tego podejście lekceważące, myśląc, iż zabieganie o opony w aucie to tylko ich zmiana z letnich na zimowe lub odwrotnie. Lecz przecież niewłaściwy poziom ciśnienia w oponach w oponach pojazdu oddziałuje na zmniejszenie bezpieczeństwa jazdy.

Nieprawidłowości w obszarze poziomu ciśnienia w gumach są zawsze zdarzeniem o zwyczajnym charakterze. Oddziałuje na ciśnienie przykładowo aura czy też każda nieszczelność wentylów. Pomiar ciśnienia zmienia się też wtedy, gdy opona zniszczy się. Najwyższe niebezpieczeństwo zachodzi w przypadku gdy pojawiają się choćby drobne różnice w ciśnieniu w oponach samochodu zamontowanych na jednakowej osi. W sytuacji gdy gumy na zimę bądź letnie posiadają przesadnie niskie ciśnienie, ogranicza się ścieżka wyhamowywania pojazdu. Podczas jazdy kierowcy prowadzi się nie dobrze, albowiem „sprowadza” go na jedną stronę drogi. Samochód prowadzi się nieodpowiednio w czasie skręcania. Ponadto opona pojazdu ma w takim przypadku podatność do przegrzewania, co powoduje np. utratę przyczepności opon. W takiej sytuacji po prostu nie są w właściwie wykorzystywane zalety opon, więc mechanicznie rzutuje taka sytuacja na niższe osiągi auta. Z drugiej strony nie można przyzwolić żeby ciśnienie w oponach było zdecydowanie za wysokie – w tej sytuacji opona auta staje się nadmiernie usztywniona, dlatego też system zawieszenia w samochodzie zagrożony jest szybszym zużywaniem zostaje przede wszystkim na szybsze niszczenie się. Im większy napór powietrza w oponach samochodu tym większe niestety ryzyko uszkodzeń mechanicznych. W obydwu casusach prowadzący są przymuszeni do większych kosztów na paliwo. W wyniku tego wychodzi na to, że mamy nie tanie opony a aucie ale wyjątkowo kosztowne. Nieprawidłowe ciśnienie powietrza w oponach auta może awarią, czy kolizją. Poskutkuje to koniecznością skorzystania z wsparcia pomocy drogowej. Będąc w drodze najłatwiej skorzystać z pomocy wyszukiwarki internetowej i wprowadzić w przeglądarkę hasło holowanie Łódź, czy pomoc drogowa Kraków. Pracownicy pomocy drogowej potrafią także poddać sprawdzeniu i doprowadzić do odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach auta.

W celu zmierzenia poziomu w oponach pojazdu, nie trzeba korzystać z pomocy drogowców. Wystarczy tylko wjechać na jakąkolwiek stację benzynową, gdzie znajduje się właściwe akcesorium. Możemy jeszcze udać się do wulkanizacji. Miejmy na względzie, ignorowanie opona w aucie oraz ich zużycia może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje – narażamy na nieszczęście siebie samego i innych na jezdni.

Może Ci się również spodoba